До Парижа з любов'ю. Наталія Гузенко про культурний паризький фестиваль, присвячений Києву

3 листопада 2017, 21:09 1516
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У Парижі вперше відбудеться культурний фестиваль, присвячений Києву. Що ж він розповість французам про українців


__86_01

Із 15-го до 19-го листопада знаменитий паризький район Сен-Жермен перетвориться на Маленьку Україну – в цей час тут відбуватиметься фестиваль «Вікенд на Сході», присвячений Києву. Незважаючи на назву, насичена культурними подіями програма вийде за межі навіть найдовшого вікенду та триватиме цілих п'ять днів.

«Хрещеним батьком» фестивалю названо Андрія Куркова, але хто ж його «батьки»? Хотілося б побачити у цій ролі представників нашої держави, але, на жаль, а, можливо, що й на щастя, за справу взялися французи. До честі посольства України у Франції, воно надало заходу необхідну підтримку.72_main Андрій Курков


Асоціація «Вікенд на Сході» організовує фестиваль, присвячений країнам Центральної та Східної Європи, другий рік. Її президент – Віра Мішальскі, відомий діяч культури, видавець і власниця Бібліотеки польської літератури в Парижі.

У 2016-му році Париж познайомився з Варшавою, а у 2017-му краще пізнає Київ. Мені пощастило поспілкуватися з Бріжит Бушар, віце-президентом асоціації, яка й розповіла, що присвятити фестиваль нашій столиці цього року було вирішено завдяки Вірі Мішальскі (вона знайома і видала кілька книг українських письменників), а також Франки Бландо, колишнього культурного аташе посольства Франції в Україні.

Для того, щоб висвітлити дійсно важливі теми та запросити правильних учасників, Бріжит вирушила до Києва особисто. «Українську культуру я відкрила для себе у Києві, - каже вона. - Зустрівши людей, сповнених енергії і динамізму, я водночас відчула й їхні страждання через тривале невизнання української культури, неповагу до неї. Я побачила дуже сильне прагнення українців до самоідентифікації. Коли повернулася до Парижа, то зрозуміла, що саме цим темам і має бути присвячений фестиваль».

Подібна тонкість сприйняття нашої культури та вміння виділити головне дозволять «Вікенду на Сході» пролити світло на важливі для українців культурні аспекти, показавши французькій публіці справжній стан речей.

Саме тому під час «Вікенду» в Національній вищій школі образотворчих мистецтв відбудеться конференція «Київський період Казимира Малевича» з Тетяною Філевською, арт-менеджером і співавтором книги «Київські лекції Малевича: Реконструкція», і Дмитром Горбачовим, істориком мистецтва і автором книг «Малевич в Україні» й «Авангард в Україні».


___03 Любов Михайлова та Тетяна Філевська/Ізоляція/


З цієї ж причини на фестивалі говоритимуть про важливість українського впливу на творчість таких відомих письменників, як Микола Гоголь і Михайло Булгаков. Про російськомовних авторів України в інтерв'ю історику Ірині Димчишиній розповість Андрій Курков на конференції «Жити в Україні, писати російською».

«Вікенд на Сході» обіцяє стати подією, яка познайомить французів із різними аспектами української культури. «Перевага фестивалю – концентрація безлічі подій навколо певної теми, - каже Бріжит. - Я сподіваюся, що таким чином послання буде потужнішим, ніж у ізольованого заходу».

Нова для західної публіки інформація буде піднесена їй під час діалогів українських і французьких діячів культури. Останні допоможуть уникнути «труднощів перекладу» і посприяють кращому розумінню піднятих тем. Судіть самі.

Фестиваль відкриє вистава Dakh Daughters, а завершить концерт, присвячений 80-річчю Володимира Сильвестрова (український композитор буде присутній особисто), в паризькому соборі Святого Володимира Великого.dakh-daughters-band2 Dakh Daughters


Зустрічі з читачами відбудуться у Оксани Забужко, Андрія Куркова, Сергія Жадана, Олексія Нікітіна й Ірени Карпи, які обговорять важливі для розуміння української літератури та культури питання з французькими фахівцями.

Наприклад, Сергій Нікітін і Фредерік Сіріе розкажуть про символізм Києва та Парижа, міст, що присутні в їхніх творах. Дух протесту в літературі стане темою конференції за участю Сергія Жадана та французької письменниці Лоли Лафон. Оксана Забужко й есеїст Тетяна Огаркова разом з Олександрою Гужон, політологом, що спеціалізуються на Україні, шукатимуть відповіді на запитання про вплив жінок на сучасну українську літературу.

У знаменитому театрі «Одеон» відбудеться зустріч з режисером Владом Троїцьким, який в інтерв'ю з критиком Жаном-П'єром Тібодо розповість про київську театральну сцену.

Під час кіноконцертів за участю музиканта та співачки Маріан Садовської глядачам покажуть «Землю» і «Арсенал» Олександра Довженка та «Київський етюд» Едуарда Тімліна. В одному з паризьких кінотеатрів демонструватимуться такі фільми, як «Стрімголов» Марини Степанської, «Перший поверх» Ігоря Мінаєва, «Щастя моє» та «Майдан» Сергія Лозниці, «Будинок з башточкою» Єви Нейман і «Київські фрески» Сергія Параджанова.1417607314_maxresdefault Маріана Садовська


Дізнатися про сучасне українське мистецтво можна буде на конференції Олесі Островської-Лютої, директора «Арсеналу», і Ольги Балашової, що представляє Національний художній музей України. Їх інтерв'юером на конференції «Київ заявляє про себе в світі сучасного мистецтва» буде Франки Бландо, з чиєї подачі організатори вирішили присвятити «Вікенд на Сході» Парижу.

Арт-куратор і менеджер культурних проектів Французького інституту Олег Соснов і Waone (з дуету муралістів Interesni Kazki) обговорять український стріт-арт з Джуліаном Малланом, художником і журналістом, який пише на теми міського мистецтва.

Про Владислава Городецького, київського Гауді, парижанам розповість Олесь Ільченко, автор книги-біографії архітектора «Місто з химерами».

Всі п'ять днів «Вікенду на Сході» триватиме виставка «Паспорт» фотографа Олександра Чекменьова. Дует «Брати» покаже серію ілюстрацій «Киянин».


А куратор Тетяна Швед (Безкоровайна) з S.T. ART Foundation, заручившись підтримкою Культурного центру українського посольства, познайомить гостей з фотографіями Фіфі Брістош і графікою Катерини Косьяненко на виставці «Київ-Париж. Обличчя наших міст» в галереї Jour et Nuit.

«На цьому фестивалі буде більше політики, ніж на минулому, присвяченому Варшаві», - зізнається Бріжит. Організатори покажуть фільм Аскольда Курова «Процес: Російська держава проти Олега Сенцова», а під час конференції «Свобода самовираження в Європі: чи є межі?» французькі та українські діячі культури обговорять тему ролі мистецтва під час політичних і соціальних негараздів.img_9055_0 Аскольд Куров


«У Франції люди настільки звикли мати свободу самовираження, що не уявляють, що режисер може опинитися у в'язниці за безпідставними звинуваченнями. Ми хочемо, щоб тут знали, наскільки жахливим є становище українців, що сидять в російських в'язницях», - пояснює Бріжит позицію фестивалю.

Рішуче налаштована команда «Вікенду на Сході» вже зробила те, що за всі роки незалежності України так і не зробили наші культурні дипломати – на сайті в назві фестивалю з'явилася транслітерація українського слова KYIV. «Я дуже хотіла, щоб залишився тільки KYIV, але французи не знають такого міста, - про присутність поруч з KYIV звичного іноземцям KIEV Бріжит говорить із жалем. - Така причина, через яку ми вирішили залишити обидва варіанти. Це перший крок, і нам важливо було його зробити».

Організатори «Вікенда на Сході» сподіваються, що присвячений Києву фестиваль стане імпульсом, який збудить цікавість до України та покаже нашу країну в ролі важливого учасника європейського культурного простору. Судячи з насиченої програми, імпульс перетвориться на вражаючий феєрверк. До зустрічі в листопаді, Париже!

Головне

Геополітика

Вчора, 20:09

article_img
У НАТО прокоментували слова Путіна про готовність націлити ракети на США
Події

Сьогодні, 04:47

article_img
За рік населення України скоротилося на 233 тисяч осіб
Політика

Сьогодні, 14:08

article_img
ЗМІ назвали ім'я нардепа, який організував схему по втручанню в результати виборів

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 13:45

article_img
Особистий кабінет. Як перевірити себе в Державному реєстрі виборців
Фінанси

Сьогодні, 10:15

article_img
Катерина Рожкова: Власники більше 10 банків не розуміють, що з ними робити. У них є три варіанти
Travel

Вчора, 20:45

article_img
У розмовах тут люблять поскаржитися на політиків. Досвід життя у Варшаві